Kūdikių ženklų kalba: kuo naudinga ir kaip išmokti?

Galima sakyti, jog kūdikių ženklų kalba tapo proveržiu ne tik vaikų auginime, bet ir mokslo pasaulyje. Ženklai padeda kūdikiams komunikuoti: išreikšti savo kasdienius poreikius ir jausmus. Dėl to tėvai gali kurti gilesnį ryšį su savo vaiku jam dar nepradėjus kalbėti.

Kas yra kūdikių ženklų kalba?

Kūdikių bendravimą ženklais devintajame dešimtmetyje pirmasis aprašė amerikiečių gestų kalbos vertėjas Joseph Garcia. Jis vieno savo tyrimo metu pastebėjo, kad klausos negalią turinčių žmonių vaikai komunikuoja kur kas efektyviau nei kiti vaikai. John Garcia savo baigiamajame darbe kūdikių kūno kalbą apibrėžė kaip vieną iš komunikacijos būdų. Šis metodas bei Joseph Garcia žinios pradėjo sparčiai populiarėti tarp tėvų bei ankstyvosios vaikystės specialistų net ir už Atlanto.

Kokie yra kūdikių ženklų kalbos privalumai girdintiems vaikams?

Nors bendrauti su savo vaiku gestais nėra būtinas, specialistai vis tiek ragina apie tai pasidomėti. Atlikti tyrimai rodo, jog ženklų kalba dar nekalbantiems ar sakytinės kalbos nesuprantantiems kūdikiams padeda išreikšti jausmus bei poreikius. Ši praktika taip pat padeda užmegzti tvirtesni ryšį su vaiku: vaikas dažniau jausis suprastas, o dėl to formuosis jo pasitikėjimas tėvais bei savimi.

Ar ženklų kalba gali daryti įtaką, mokantis kalbėti?

Prieš kelis metus kai kurie tėvai ir vaiko raidos specialistai suabejojo, ar kūdikių gestų kalba gali padaryti neigiamą poveikį, mokantis kalbėti. Juk vaikas, išmokęs komunikuoti ženklais, nebejaus poreikio kuo anksčiau pradėti kalbėti. Naujausiuose tyrimuose toks neigiamas poveikis nepastebėtas. Atvirkščiai: amerikiečių atlikti tyrimai parodė, kad tai gali netgi paskatinti vaiką greičiau kalbėti. Svarbu nepamiršti, jog ženklų kalba – tai tik papildoma priemonė tėvams, komunikuojant su savo mažyliais.

Kaip išmokyti vaiką ženklų kalbos?

Kūdikių ženklų kalba nėra tas pats kas gestų kalba klausymo negalią turintiems žmonėms. Dėl to kūdikių ženklų kalba yra kur kas paprastesnė, apimanti tik pagrindinius kasdienius poreikius ar emocijas: pasisveikinimą, noro valgyti ar miegoti išreiškimą, skausmą.


Kūdikių ženklų kalbos mokymasis turėtų būti smagus ir malonus. Neverskite vaiko daryti to, ko jis nenori, nes tokiu būdu tikrai nepasieksite gerų rezultatų. Turi būti smagu tiek Jums, tiek vaikui.


Kad mokymosi procesas vyktų kuo sklandžiau, ženklus naudokite kasdien, natūraliai įliedami juos į kasdienybę. Susigalvokite 3-4 skirtingus rankų ženklus skirtingiems vaiko poreikiams ar jausmams ir jų nekeiskite. Jeigu matote, jog vaikas imlus ir puikiai komunikuoja, galite į rutiną įtraukti daugiau ženklų arba papildyti juos veido išraiškomis. Ženklus pasirinkite intuityviai, kurie Jums patiems yra patys suprantamiausi ir akivaizdžiausi.

Kada pradėti kūdikį mokyti ženklų kalbos?

Rekomenduojama ženklų kalbos pradėti mokytis, kai vaikui yra 7-8 mėnesiai. Tokiame amžiuje mažylių psichomotoriniai gebėjimai yra pakankamai išsivystę, jog galėtų atkartoti matomus ženklus. Žinoma, nesitikėkite, jog vaikas išmoks juos per kelias savaites. Kartais tai yra ilgas procesas, todėl galite prie ženklų kūdikį pratinti jau anksčiau, nei sulaukus 7-8 mėnesių.

Tinklaraščio įrašai

5 patarimai, kaip pagerinti vaiko apetitą

Ar ir Jums mažylio valgymo metas kartais yra tikras iššūkis?

Gimdyvės krepšys: kada pradėti ruošti ir ką įsidėti?

Ką į jį įsidėti, jog laikas ligoninėje praeitų sklandžiai ir su kuo mažiau rūpesčių?

Ką verkiantis kūdikis nori man pasakyti?

Kaip suprasti kūdikio ašarų priežastis ir padėti jam nusiraminti?