10 faktų, kurių galbūt nežinojote apie kūdikius

Kaip esami ar būsimi tėveliai turbūt jau nemažai žinote apie kūdikius bei jų gyvenimo ypatumus. Mažylių raida yra išties įdomi tema, bet ar tikrai viską apie tai žinote?

1. Kūdikiai turi didelę jėgą

Turbūt pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikiai Jums atrodo lyg pačios trapiausios būtybės, tačiau iš tiesų juose slypi Heraklio jėga. Kūdikiai gali atlaikyti savo svorį nuo pat gimimo, o tai reiškia, jog ir pakelti tokio svorio daiktus.

2. Kūdikiai sapnuoja

Jeigu galvojate, jog Jūsų naujagimiai dar nesapnuoja, gali būti, jog apsirikote. Labai tikėtina, jog Jūsų naujagimiai sapnuoja. Mokslininkai įrodė, jog net ir motinos įsčiose esantis vaisius išgyvena miego ciklus

3.Kūdikiai skiria garsus ir kvapus

Vos tik gimęs kūdikiai gali atskirti tam tikrus garsus ir kvapus. Pavyzdžiui, jie gali kaipmat atpažinti mamos balsą, taip pat jos kūno kvapą. Kai kūdikiai perkopia 3 mėnesių amžiaus ribą, jų smegenys jau geba skirtingus garsus suskirstyti į kategorijas ir susieti juos su tam tikru reiškiniu, asmeniu ar daiktu.

4. Kūdikiai turi daugiau kaulų nei mama ar tėtis

Tai skamba neįtikėtai, tačiau yra tikrų tikriausia tiesa. Kūdikio kūną sudaro daugiau nei 300 kaulų, kai suaugęs žmogus turi tik 206 kaulus. Laikui bėgant ir organizmui augant, kaulų skaičius sumažėja, nes kai kurie kaulai susijungia, pavyzdžiui, kaukolės.

5. Vieno mėnesio kūdikiai verkia be ašarų

Pirmuosius kūdikių gyvenimo mėnesius apibūdinti puikiai tinka posakis „verkia krokodilo ašaromis“, kadangi jaunesni nei 1 mėnesio amžiaus mažyliai negali ašaroti. Taip yra todėl, nes jų ašarų latakai nėra susiformavę.

6. Kūdikiai negali atskirti visų spalvų

Pirmąsias 6-7 gyvenimo savaites Jūsų mažyliai pasaulį mato nespalvotai. Tik vėliau jis pradeda pažinti ir atskirti raudoną, žalią spalvas, o paskui – mėlyną ir geltoną (jeigu jos yra pakankamai ryškios).

7. Kūdikiai yra imlūs kalboms

Priešingai nei suaugusieji, kūdikiai gali atpažinti 150 garsų, kurie sudaro visas pasaulio kalbas.  Šis gebėjimas jiems padeda jau nuo gimimo atpažinti savo gimtąją kalbą, o užsienio kalbą – išmokti greičiau ir paprasčiau.

8. Kūdikių rėkimas prilygsta statybinių įrankių garsui

Turbūt jau žinote, jog kūdikių rėkimas gali būti nepakeliamas, o iš kantrybės gali išvesti net ir pačius kantriausius. Nėra ko stebėtis, nes kūdikio verksmas gali pasiekti net 120 decibelų garsą, kas yra prilyginama statybose naudojamų įrankių garsui. Pavyzdžiui, pneumatinio plaktuko.

9. Kūdikių smegenys prisitaiko prie aplinkos

Nuo 6-os iki 28-os gyvenimo savaitės kūdikiai išgyvena prisitaikymo prie juos supančios aplinkos laikotarpį. Per šį laikotarpį smegenis kompensuoja kai kuriuos organizmo trūkumus. Pavyzdžui, jei kūdikis turi silpnesnę klausą, jo regėjimas ir uoslė stiprėja, jog kūdikiui būtų paprasčiau orientuotis aplinkoje.

10. Naujagimių kvapas skiriasi nuo žmogaus kvapo

Turbūt jau pajutote arba esate apie tai bent jau girdėję: pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikiai skleidžia itin malonų kvapą. Kartais šis kvapas yra vadinamas laimės kvapu, nes išskiria dopamine – laimės ir malonumo hormoną. Įdomu tai, jog naujagimių kvapas neidentifikuojamas kaip žmogaus kvapas.  

Tinklaraščio įrašai

5 patarimai, kaip pagerinti vaiko apetitą

Ar ir Jums mažylio valgymo metas kartais yra tikras iššūkis?

Gimdyvės krepšys: kada pradėti ruošti ir ką įsidėti?

Ką į jį įsidėti, jog laikas ligoninėje praeitų sklandžiai ir su kuo mažiau rūpesčių?

Ką verkiantis kūdikis nori man pasakyti?

Kaip suprasti kūdikio ašarų priežastis ir padėti jam nusiraminti?